Wednesday, January 28, 2009

Mama, o kas yra teatras?

Neseniai girdėjau mamos ir dukros dialogą: "Mama, ką vaikai veikė anksčiau, kai dar nebuvo televizoriaus?“ „ Ėjo į visokius teatrus...“ „Mama, o kas yra teatras?“
Nugirdus šio pokalbio nuotrupą, pasidarė baisiai nyku. Paskui pikta, dar vėliau – šalta. Galiausiai suėmė nesuvaldomas juokas. Kažkoks teatras...
Žiūrėdamas į greitai tolstančius mamos ir dukrelės siluetus, pavymui sušukau:
„Mergaite, ar žinai, kad žemė yra kvadratinė? Kad reikia visa širdele laikytis už savo artimųjų – kitaip nupulsi? Kad beržas svyruonėlis, augantis mano palangėje, labai supykęs dėl dėmesio stygiaus ne žirginius, o obuolius nokina? Kad vaikus lanko ne tik Kalėdų Senis, bet ir laumės, ir fėjos, ir raganos? Tik ne visi jas mato, ir ne visi jų dovanas priimti moka. Ar žinai, kad naktį, kai užmiegi, žvaigždelės, panosyje niūniuodamos sonatas mėnuliui, vilnones kojines be perstojo mezga? Kad saulė ne šildo, o bučiuoja šalčio išdidžią meilę?“

Paskutiniai mano širdies žodžiai jau skambėjo kaip klyksmas, nes labai jau jos buvo nutolę...
Ir ką gi veikė vaikai anksčiau, kai dar nebuvo televizoriaus? Ogi svajojo, kūrė savo karalystes, šnekėjo su savo nematomais draugais, vedžiojo karkvabalius pasivaikščioti, vadovavo indėnų armijoms, o bulvę, prismaigstytą degtukų, vadino įstabiausiu žirgu.
Jie nesislėpė jiems primetamame pasaulio modelyje – jie kūrė savo pasaulį. Jie išgalvodavo savo herojus ir jų nuotykių pradžią bei pabaigą. Kiekvieno vaiko pasaulis buvo savitas, kitoks, kupinas tik jam vienam suvokiamų stebuklų ir burtų, švytintis skirtingomis spalvomis.
Šiandien tikrosios karalaitės – Disnėjaus princesės. Indėnų vadai mirė kartu su nespalvotais vesternais ir apdulkėjusiomis Vinetu ir Mototaupos - Sėdinčio Jaučio nuotykius pasakojančiomis knygomis. Šiandien berniukai nebenori būti karalaičiais. Jų pašaukimas – tapti Bobu statybininku. Šiandien jie nori būti naujausio animacinio filmuko, kaip tik rodomo visuose pasaulio kino teatruose, herojumi. Jiems turi priklausyti visa herojaus atributika, parduodama nuolat atsinaujinti nespėjančiose žaislų parduotuvėse arba dalinama jų norus nuolat „atspėjančiame“ Mac Donald restorane. Jei vakar visus prie ekranų kaustė raudonas besišypsantis automobiliukas – visų iki vieno svajonės buvo nusidažę sodria raudona spalva. Jei nuolat nešiojamą mėlyną superdidvyrio kostiumą vaikas staiga pareikalauja pakeisti į juodą, nėra ko stebėtis - žmogus voras pačiame naujausiame filme kaip tik taip ir pasielgė... Mums nebereikia klausti, apie ką svajoja mūsų vaikai. Užtenka pasidomėti, ką gi jie žiūri.
Pamenu, kai buvau aštuonerių, turėjau įvykdyti didį žygdarbį ir nugalėti baisią juodaraiščių armiją. Ėmiausi darbo iš peties, jausdamas, kaip su kiekvienu mano kardo kirčiu (medinis, rankų darbo) priešo gretos silpsta. Ir koks pasitenkinimas, nuovargis ir palaima apėmė nugalėjus visus... kaimyno aviečių krūmus.
Pamenu, kaip klasės draugams papasakojau, kad turiu Brėmeno muzikantų telefono numerį ir bet kada galiu juos pasikviesti pakoncertuoti mūsų mokyklos aktų salėje. Pamenu, kaip už tai kitą dieną buvau nubaustas tų klasiokų, kurie, pilni tikėjimo euforijos parsinešė tą žinia namo. Kurie, tėvų pamokyti, apskaldė ausis "apsišaukėliui melagiui". Ir vis tiek buvo miela...
Taigi, mieli tėveliai. Žinau, kad pamenate savo vaikystę ir beribę vaizduotę, kurios išsižadėjote laikui bėgant (nes svajonės tai vaiku darbas). Žinau, kad į kiekvieną vaiko klausimą atsakote rimtai ir be jokios fantazijos (nes taip tėvai ir turi elgtis?). Kad pirmai progai pasitaikius patikite vaiką žydrųjų ekranų globai, nes taip jie jūsų nevargina. Kad kiekvieną vaiko fantaziją sudedate į kūdikiškų kliedesių krepšelį...
Patarsiu jums, nes ir pats taip elgiuos – nesiųskite vaikų žiūrėti televizoriaus, kai jie kviečia jus padėti susiremti su blogio armija. Eikite kartu, tik mūšį iš avietyno perkelkite į pievą. Kai vaikas fantazuoja apie drakonus ar žydrąsias fėjas, fantazuokite kartu.
Nuo to kvailesni netapsite. Žinių apie mus supantį materialųjį pasaulį iš jūsų jau niekas neatims. O vaiką išmokysite svajoti ir nesigėdyti ieškoti kitokių pasaulių, neturinčių nei pradžios, nei pabaigos. Juk ne norų – svajonių išsipildymas daro mus laimingais.

Thursday, January 15, 2009

Tuštumos ir tuštybės medžioklė


Patarimai, kaip nugalėti tuštumą, užvaldžiusią Širdį ir Smegenis tavąsias...

Mielas žmogau,

Nusirenk. Nusirenk taip dramatiškai, kad bent 3 žmonės šį procesą matytų. Jie pavydės, nes supras, jog patys niekada to nepadarytų. Su suvokimu ateis ir pagarba. Per ateinančias 24 valandas bent 30 žmonių sužinos apie tavo poelgi. Tada nesijausi tuščias, nes jei tavo artimų draugų ratas tau ir neskambins ar nerašys, bent jau tuštumą Tavąją iki kraštų paskalom užpildys.

Nusipirk patį brangiausią daiktą, kokį gali sau leisti ir atiduok jį savo priešui. Jei jis nepatikės tavo geranoriškumu ir elgsis taip, kaip elgėsi iki tol, visa aplinka pasmerks jį – piktdžiugiškas džiaugsmas užpildys tavąją tuštybės taurę.

Jei turi mieliausiąjį/ją, pasisakyk jai/jam, kad labai blogai jautiesi ir tau reikia nusigerti. Nugirdyk jį/ją, iškoneveik (taip, kaip tau patinka). It obuolį perduok jam/jai savo tuštybę. Miegosi ramus.

Prisikišk popieriaus į kojų tarpupirščius ir švelniai švelniai padek. Koncentruok mintis į pasaulį ištikusią finansinę krizę. Tuštybė išeis, ateis ponas SKAUSMAS.

Prisileisk pilną vonią karšto vandens, užsidėk Mocartą. Kurioje vietoje tau dar tuštybe kvepia?

Pasodink medį. Apdrausk jį, išpirk pasodinimo vietą, apjuosk žalia įelektrinta tvorele, įrenk automatinį laistymą ir signalizaciją, nupirk super trąšų. Ar dar bus vietos tuštybei?

Galų gale, nupiešk tuštumą kreidutėmis, sudrėkink šviežiai spaustomis svogūnų sultimis ir sudegink. Bus ašarų, bet tuštybė bus sudegusi tavo akių laužuose.

Wednesday, January 14, 2009

Šitas tai jau tikrai paskutinis

Hey, kokia šilta vasara, kokia žibanti saulė, tikriausiai ir vanduo kaip arbata.
Koks varginantis skiediklio kvapas, kokia ta namo siena diiiidelė. Ir koks mažas teptukas tokį gremėzdą dažyti.
Vardan ko visas šis vargas ir pusė uždažytos vasaros? A, štai ir apdovanojimo diena., - Ir ko gi tu, anūkėli, už šį didvyrišką darbą norėtum? – Klausia senelis.
Krapštau baltą papurusią galvelę. Mąstau... Gal to, gal ano, o gal...
- Birbynės prašyk, žioply, – tėtis įsikiša.
- Joo, noriu. Tos mėlynos birbynės...
Va taip prasidėjo istorija, pavadinimu „šitas tai jau tikrai paskutinis“.
Prabėgo keletas metų. Žmogėnas, pas kurį dirbau, draugavo su „kavianskais“ banditais. O banditai pinigų turi ir dar motociklais kietais varinėja. Stovi toks mėlynas, o šalia jo toks plikas ir didelis (tokius spintom visi vadino). Prieinu, nes kažkokia jėga, stipresnė už magnetą link to mėlynojo traukia.
- Geras mocas. – Sakau.
- Nu. – Mykia spinta.
- Ale padangos kokios plačios, jaučiu, traukia kaip žvėris. – Išmanymą demonstruoju.
- Nu. Ryvokas toks, kad trumpam sąmonę prarandi, kai iš vietos lupa.
- Joooo... O kiek toks kainuoja?
- Kaip tau, už pora štukų žalių atiduosiu...- šaiposi.
Pora štukų! Už šitą mėlyną, su geru lupimu iš vietos ir dar tokiom padangom! Iš kur pas mane tokie milijonai?...
Prabėgo dar keletas metų. Pagaliau turiu. Visas raudonas ir vos trijų metų senumo. Eina kaip žvėris. Mano pirmas „importavas mocas“. T. y. motoroleris.
Dar metai... Važiuoju iš Dublino į Galvėjų pirkt motociklo. Jeeee, koks jis juodas ir mandras. Manai, esu su tokiu važiavęs? Na, bet ekspertu juk galima apsimesti? Apderam kainą, dar airijokas ir benzino pilną baką užpilt pasižada. Na, perku. Labai jau jis man prie dūšios – mano pirmas čioperis...
Praeina dar metai. randu daužtą rimtą pusantro litro variklį nešiojantį vyrišką čioperį. Apie „atkalima“ neraukiu nieko. Bet perku, nes vien pažiūrėjus pagaugais nugara nueina. Įrankiai, daužtos detalės, chromuoti aksesuarai, surūdijęs bakas, lenktas vairas... Užsispyrimas ir iki mėlynumo nudaužyti nagai darbą pribaigia. Liko tik keletas legalių smulkmenų, kad policijai vaikytis be reikalo nereikėtų – draudimas, mokestis už kelius. Nė viena airiška draudimo kompanija nesiryžta drausti tokio rimto baikerio su tokiu rimtu motociklu. PRAVALAS...
Stumdau po kiemą, užkūręs pavažiuoju, visiem pasirodau, pasėdėt leidžiu. Na ko dar gali trūkti tiems sumautiems draudikams? Kad juos kur, kai į minusą šoki šitokį žvėrį ant kojų pastatęs (vertimas - parduodu nuostolingai).
Dar metai. Rudas. Apdraustas, sumokėti mokesčiai, tvarkingas. Na šito jau tikrai neparduosiu. Aprengiu, aptaisau, pradedu „mislyt“, kokį tiuningą šitam žvėriui pritaikysiu...
Važiuoju ištisus du mėnesius. Parduodu.
Raudonas. Visas ne toks kaip kiti mocai. Toks didelis ir išraiškingas, tikrai su jokiu kitu nesumaišysi. Viskas, apsistosiu ties šiuo, perdažysiu oranžine spalva, aptaisysiu ir apipuošiu - svajoju... Šitas tikrai paskutinis. Trys mėnesiai - parduotas.
Mėlynas. Perku kažkokiam Dievo pamirštame užkampyje toli už Galvėjaus. Temsta, prieš pirkdamas nė nepagalvoju apie laukiančius du šimtus kilometrų ir kylantį rudens šerkšną. Kam gi įdomu, kad naktį žada šalna siautėti. Kas gi čia yra tie keli šimtai kilometrų. Pardavėjas – baikeris. Palydi graudžia šypsena lietuvišką entuziazmą. Važiuoju. Nei rankyčių, nei kojyčių nejaučiu. Šerkšno nuo šalmo stikliuko nespėju valyti iki graudumo nušalusiais pirštais. Piktai įsitvėręs plačias rankenas rėžiu skersai įsisiautėjusio rudens negailėdamas savo jaunų sąnarių, įsikandęs liguistą užsispyrimą turėti Tą vienintelį ir Tą paskutinį... Joju namo pailsėdamas ir savo „korešą“ šiurpindamas (jis šiltai įsitaisęs keturis ratus su stogu vairuoja). F i n i š a s ir didelė stiklinė skaidrios it ašara degtinės, gelbstinčios nuo ligoninės ir galūnių nušalimo gydymo. Ech ir kaip gi aš jį papuošiu? Ir taip, ir šitaip, ir tą uždėsiu, ir taip perdažysiu, ir čia dar... Atlaikau cielus šešis mėnesius su tuo vieninteliu ir paskutiniuoju.
Žalias, su lopšeliu ir trofėjinis. Toks įspūdingas, kad aprėdą teisingą įvaldęs, močiutę, šaligatviu tipenančią, persižegnoti paskatinu. Visgi į tikrą antro pasaulinio karo vokietį panašus. Na šitas tai tikrai paskutinis. Koks dar motociklas taip savimeilę paglostyti gali, kai gatve skrendi ir visų akys sminga i tavo žirgą plieninį... Parduotas, kad ir kaip skirtis sunku bebūtų...

Baikerio išvados:

Kad ir koks žvilgiai mėlynas, raudonas, geltonas ar žalias tavo žirgas bebūtų, kad ir kaip tu jį puoselėtum ir brangius aksesuarus beklijuotum - aistra už metalo gabalą stipresnė.
Meilė ausyse ūžiančiam vėjui...
Pagarba greičiui, po kojom besisukančiam...
Ištikimybė laisvai nenuoramai sielai...
Žavesys kelio vingiuoto, lenktis jo garbei priverčiančio...
Pagarba momentui, valdančiam ploną gyvenimo kibirkštį...
Jausmas vienybės, gobiantis raitininkus, valdančius ne vieną arklio galių tuziną...
Ir visa tai – tik žodžiai tušti, kurie su pojūčiais nesirimuoja. Visa tai – tik atgarsis meilės aistrai savajai. Visa tai – tik trupiniai, kurių net šmaikšti skruzdėlė nesurastų. Pagarbiai nukeliu šalmą prieš aistros, greičio ir vėjo liga sergantįjį.
Valdyk tą, kurio taip troškai ir žavėjaisi, imk jį, kaip tai būtų paskutinis ir nepakartojamas. Lai sausas kelias driekiasi po tavo ratais kelionėje...

Kuo tu tiki?


Kuo tu tiki? Gal tiki, kad saulė sukasi aplink žemę? Tiki, kad Marse yra gyvybė? Tiki, kad skruzdėlės turi savo kalbą, tik, išvydę žmones, tykiais primityvais patampa? Tiki, kad tiesa slypi kažkur anapus? Tiki, kad pusryčiai, kuriuos šiandien valgei, ekologiškai paglamonėjo tavo figūrą? Tiki, kad Dievas yra? Tiki, kad musulmonų pasaulis „griauna" krikščioniškąjį pasaulį? Tiki, kad Izraelis raketomis apšviečia padangę vardan tiesos ir šviesos rytdienos pasauliui? Tiki, kad tu esi nenugalimas, kad „Fairy“ nuplauna visas tavo dėmes (arba nuodėmes)? Tiki, kad didelę lydeką gali pagauti tik super prekybos centre? Tiki, kad tavimi didžiuojasi bent jau 20 žmonių? Tiki, kad naujausias telefonas atspindi Tavo asmenybę? Tiki, kad spengianti miško tyla yra energijos šaltinis? Tiki, kad žiniasklaida pasako visą tiesą apie pasaulyje vykstančius procesus? Ar tikrai tiki?

Mielas skaitytojau, jei ką nors praleidau, būtinai įrašyk šioje eilutėje (bent jau mintyse).

Reziume:

Žmogau, tikėk! Tikėk ir puoselėk, skleisk savo tikėjimą. Tik nepamiršk, kad kiekvienas žmogus yra tikėjimas. Kiekvienas žmogus yra DIDELIS AŠ. Kiekvienas žmogus myli save taip, kaip myli savo vertybes, kuriomis tiki. Jei Tu savo tikėjimu motyvuosi bent vieną žmogų - Tu laimėjai.

Bet jei po to, kai įtikinai kitą, tas kitas tave išduos ir sudegins ant laužo, žinok, jog Tavo tikėjimas – tikras. Apie jį rašys istorikai. Jam odes sudės dainiai. Jam melsis tūkstančiai. O gal ir ne...